Jak Warszawa została stolicą Polski?

Warszawa to obecnie największe miasto w Polsce, które oczywiście jest także stolicą. Czemu jednak ponad 400 lat temu polski król przeniósł się z Krakowa właśnie do Warszawy i ustanowił nową stolicę Polski?

Z jakich przyczyn Warszawa została stolicą?

Przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy można przyrównać do pomysłu, wedle którego dziś stolicę przeniesiono by do Łodzi. O tym, że Warszawa została najważniejszym miastem w 1609 roku, zadecydował czynniki geograficzny, demograficzny i trochę przypadku.

Na początku XVII wieku ówczesna stolica Polski, czyli Kraków był zdecydowanie największym, najbardziej nowoczesnym i najbardziej znanym Polskim miastem. Miasto to jednak zdecydowało się na południu kraju, co nie pasowała panującemu wtedy królowi, czyli Zygmuntowi III Wazie. Był on wtedy także królem Szwecji, od którego Kraków był bardzo oddalony.

W tamtych latach krakowski Wawel został także w dużej części spalony. Niektóre źródła podają tutaj, że przyczyną było podpalenie, którego miał dokonać… sam król. Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, co odpowiada za ten pożar, to pewne jest to, że Zygmunt III Waza chciał przenieść stolicę na północ.

Król chciał, aby nowa stolica znajdowała się w centrum ówczesnego kraju. Ponadto zależało mu na tym, aby było to miejsce zamieszkane przez dużą liczbę ludzi, przez które przechodzą ważne szlaki handlowe. Warszawa idealnie wpasowywała się właśnie w takie oczekiwania i została uznana za nową stolicę Polski.

Decyzja ta nie spodobała się jednak wszystkim. O ile bowiem był nowoczesnym miastem zamieszkanym przez inteligencje, o tyle ówczesną Warszawę należałoby raczej uznać za miasto zacofane. Co ciekawe do dziś pojawiają się głosy, że decyzja Zygmunta III Wazy była błędna.

cocktail