Blaski i cienie Pałacu Kultury

Mierzy aż 237 metrów i znajduje się przy Placu Defilad. Pałac Kultury i Nauki to dosłownie i w przenośni jeden z największych symboli Warszawy. Jednocześnie jednak nie u wszystkich ta budowla przywołuje pozytywne skojarzenia. Jakie więc są wszystkie blaski i cienie warszawskiego Pałacu Kultury?

Za co ludzie cenią Pałac Kultury?

Zwolennicy Pałacu Kultury zwracają uwagę na takie czynniki, jak:

  • Wielkość budynku – Pałac Kultury po dziś dzień pozostaje najwyższą budowlą w całej Polsce. Warto zauważyć, że od momentu jego powstania minęło już 65 lat, a mimo rozwoju technologii wciąż dzierży on miano budynku rekordowego.
  • Symbol odradzającej się Warszawy – W czasie II wojny światowej polska stolica została niemal doszczętnie zniszczona. Po wojnie jednak dzięki ogromnemu wysiłkowi Warszawę udało się odbudować, czego symbolem jest właśnie majestatyczny Pałac Kultury.
  • Turystykę – Od dziesiątek lat Pałac Kultury przyciąga tłumy turystów, w tym także tych zagranicznych.
  • Konotacje kulturowe – tak jak niemal każdy film kręcony w Paryżu ma scenę z wieża Eiffla, tak Pałac Kultury pojawia się praktycznie w każdym filmie stworzonym w Warszawie.
  • Względy praktyczne – Pałac Kultury to budynek o ogromnej kubaturze, znajdujący się w doskonałej lokalizacji. Siedzibę w nim ma zaś wiele instytucji, które pełnią użyteczną rolę dla warszawskiej kultury i rozrywki. Znaleźć tam można sala kongresową, teatr, muzea, taras widokowy i wiele inny.

Bez krzty kontrowersji można więc powiedzieć, że po dziś dzień Pałac Kultury i Nauki pełni bardzo użyteczną funkcję.

Co irytuje w Pałacu Kultury?

Pałac Kultury wzbudza także szereg negatywnych emocji. Jego przeciwnicy wskazują na:

  • Symbolikę radzieckiej dominacji – Pałac Kultury powstał na rozkaz komunistów, na czele z Józefem Stalinem, czyli jednym z największych zbrodniarzy w dziejach. Do dziś można go traktować jako symbol radzieckich wpływów i dominacji nad Polską. Te zaś dla Polski i Polaków oznaczały dziesiątki lat ograniczeń wolności i spowolnionego rozwoju gospodarczego.
  • Kwestie wizualne – Pałac Kultury został zaprojektowany przez Lwa Rudniewa w zgodzie z tzw. realizmem socjalistycznym. Wielu uważa, że ten budynek po prostu szpeci centrum Warszawy.
  • Zaburzenie równowagi estetycznej – Często można spotkać opinię, że Pałac Kultury jest nie tylko brzydki, ale też kompletnie nie pasuje do całej warszawskiej architektury. Sporo ludzi określa ten budynek jako swoistą karykaturę, która kontrastuje z nowoczesnym wizerunkiem Warszawy.

Przeciwnicy Pałacu Kultury odnoszą się więc głównie do kwestii symbolicznych i historycznych. Uważają, że Polska jako w pełni suwerenny kraj powinna unikać gloryfikowania wszelkich komunistycznych symboli, a za największy z nich uznają właśnie Pałac Kultury.

Jaka będzie przyszłość Pałacu Kultury?

Opinie na temat Pałacu Kultury bywają różne. Niemal wszyscy jednak zgadzają się z tym, że należy pomyśleć na sposobem wykorzystania tego budynku w przyszłości. Tu jednak zdania także są podzielne.

Niektórzy postulują nawet zburzenie tego budynku. Inni zaś twierdzą, że Pałac w żadnym wypadku nie może być usunięty, jednak powinien zostać zmodernizowany.

cocktail