Jak wziąć udział w Maratonie Warszawskim?

Warszawiacy żyją coraz bardziej aktywnie, a na ulicach stolicy cały czas można spotkać biegaczy. Ogromną popularnością cieszą się także zawody w bieganiu, a w szczególności słynny Maraton Warszawski. Żeby wziąć w nim udział trzeba się tylko odpowiednio przygotować, ale nie trzeba spełniać żadnych wygórowanych wymagań. Przygotowania polegają zaś na przygotowaniu organizmu, stroju, obuwia oraz zapisaniu się do zawodów.

Czym jest Maraton Warszawski?

Historia Maratonu Warszawskiego jest naprawdę długa, ponieważ sięga aż 1979 roku. Szczególną popularnością cieszy się on jednak w ostatnich latach, wraz z tym, jak zdrowy styl życia i uprawianie biegania stało się bardzo popularne zarówno w stolicy, jak i w całej Polsce. Udział w Maratonie dla wielu Polaków stał się wręcz punktem obowiązkowym.

Maraton odbywa się co roku i uczestniczy w nim tysiące biegaczy, o różnym stopniu zaawansowania. Zazwyczaj ma on miejsce w ostatnią wrześniową niedzielę. Do przebiegnięcia jest zaś ponad 42 kilometrów, a trasa co roku jest nieco inna.

Jak zapisać się do Maratonu Warszawskiego?

W celu wzięcia udziału w Maratonie Warszawskim należy się wcześniej do niego zapisać. W dzisiejszych czasach najprościej można to zrobić przez Internet. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz na stronie dedykowanej maratonowi.

Później trzeba się już tylko stawić na starcie w dniu biegu o określonej godzinie. Start zwykle następuje w godzinach porannych. Następnie pozostaje już tylko przebiec maraton. W tym przypadku najważniejszy jest sam udział, nie trzeba więc być wybitnym biegaczem, aby wystartować wvtym biegu.

Jak przygotować się do Maratonu Warszawskiego?

Celem istnienia Maratonu Warszawskiego jest popularyzacja aktywnego stylu życia i biegania długodystansowego. Jednocześnie jednak jest to dla biegaczy spore wyzwanie. Do przebiegnięcia jest przecież ogromny dystans w towarzystwie wielu innych zawodników.

W maratonie można więc wziąć udział, jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Powinno być się także w treningu biegowym, który umożliwia przebiegnięcie 42 kilometrów. Przygotowania organizmu do udziału w tym biegu powinny więc rozpocząć się przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Oczywiście na trasę biegową należy przybyć wypoczętym, wyspanym i nawodnionym.

W praktyce bardzo ważne jest także właściwe wyposażenie. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na zaopatrzenie się w wysokiej jakości obuwie męskie lub damskie przeznaczone uprawianiu biegania. Takie specjalistyczny buty są bardzo lekkie i przewiewne. W dodatku ich podeszwa charakteryzuje się podwyższonymi właściwościowymi amortyzacyjnymi. Dodając do takiego obuwia właściwy ubiór, można sobie zapewnić wysoki komfort w trakcie trwania maratonu.

Jakie są alternatywy dla Maratonu Warszawskiego?

Maraton Warszawski cieszy się ogromną estymą i jest unikalnym wydarzeniem tego typu w skali kraju. Jeśli jednak przebiegnięcie pełnego maratonu wydaje się zbyt dużym wyzwaniem, to w stolicy organizowane są także półmaratony.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym dla siebie momencie włożyć buty i biegowe i urządzić sobie swobodny trening. W całej stolicy można bowiem znaleźć mnóstwo terenów idealnie nadających się na trening biegowy.

cocktail