Tereny zielone i ekologia w Warszawie

Znaczenie terenów zielonych ma niebagatelne znaczenie dla komfortu życia. Ma to szczególnie znacznie w mocno zurbanizowanych i zatłoczonych miastach, a takimi bez wątpienia jest Warszawa. Czy więc stolica zapewnia odpowiedni dostęp ludzi do środowiska naturalnego?

Czy Warszawa jest ekologicznym miastem?

Smog, hałas i tłoki nie sprzyjają ani życiu mieszkańców, ani też nie przyciągają turystów. Warszawa jako wielka metropolia zmaga się zaś z wieloma tego typu problemami. Warto jednak zauważyć, że w stolicy prowadzonych jest wiele projektów związanych z poprawą stanu środowiska naturalnego.

Przynajmniej pod względem powierzchni Warszawa jest liderem pod względem występowania terenów zielonych. W stolicy znaleźć można mnóstwo parków, które jednak bywają mocno zatłoczone. Władze miasta, jak i sami mieszkańcy wykazują sporę inicjatywę ekologiczną. W zapowiedziach polityków pojawiają się nawet ambicje tego, aby Warszawę można było kiedyś określić mianem Zielonej Stolicy Europy. Wielu analityków wskazuje jednak na to, że faktycznych działań ekologicznych jest zdecydowanie zbyt mało.

Warszawiacy często narzekają zaś na smog. Mimo nizinnego położenia w Warszawie problem ten także występuje, a w ostatnich latach następuje jego nasilenie. Niektóre badania pokazują, że to właśnie w stolicy, a nie w Krakowie jakość powietrza jest najniższa.

cocktail