Warszawski sport na tle kraju

Warszawa to największe, najbardziej znane miasto, w którym mieszka największa liczba ludzi. Naturalne jest więc także i to, że oczekiwania są tu bardzo wysokie, co dotyczy również sporty. Jak więc warszawskie kluby warszawskie radzą sobie na tle reszty kraju?

Czy warszawskie kluby dominują w piłce nożnej?

Piłka nożna to najbardziej popularny sport w Polsce, a władze i mieszkańcy każdego większego miasta chciałyby, aby mistrz kraju pochodził z ich regionu. W ostatnich 6 latach warszawska Legia aż 5-krotnie dzierżyła ten tytuł. Legia to też obecnie najbogatszy klub piłkarski w Polsce, który jako jedyny w XXI wieku z polskich drużyn grał w Lidze mistrzów.

Nieco mniej korzystnie sytuacja wygląda w ujęciu historycznym. Najwięcej tytułów zgromadził bowiem Ruch Chorzów i Górnik Zabrze, a Legia Warszawa wraz z Wisłą Kraków zajmują trzecie miejsce. W klasyfikacji miast Warszawa zajmuje tutaj tu drugie miejsce. Liderem jest Kraków, dla którego Wisła i Cracovia zgromadziły łącznie 18 tytułów mistrzowskich, podczas gdy warszawska Legia i Polonia mogą się poszczycić łącznie 15 triumfami.

Jak warszawa wypada w innych dyscyplinach?

W siatkówce warszawskie kluby od ponad 30 lat nie mogą się poszczycić tytułem mistrza kraju. Dawniej jednak Warszawa była miejscem dla najlepszych siatkarzy w Polsce. Łącznie Legia, AZS, AZS-AWF i Polonia siatkarski tytuł mistrza kraju zdobyły aż 28 razy.

Podobnie ma się sytuacja w koszykówce. Dawniej warszawskie kluby dominowały te rozgrywki, ale w ostatnich dziesięcioleciach żaden z nich nie wygrał ligi. W klasyfikacji łącznej Warszawa znajduje się na trzecim miejscu, ustępując Wrocławiowi oraz Poznaniowi.

Dużo mniej korzystnie wypada bilans warszawskich klubów sportowych w takich dyscyplinach jak piłka ręczna, czy też siatkówka. W ich przypadku praktycznie żaden stołeczny klub nigdy nie był postrzegany jako hegemon.

cocktail