Liczne badania naukowe dowodzą, że im mniejsze jest rozwarstwienie społeczne, tym dane społeczeństwo jest szczęśliwsze. Jednocześnie jednak podział na bogatych i biednych jest szczególnie mocno widoczny w dużych metropoliach. Warto więc wiedzieć, jak duże rozwarstwienie społeczne występuje w Warszawie.
Dzielnica wyznacznikiem statusu społecznego?
W każdym mieście znaleźć można okolice uznawane za bogatsze i bezpieczniejsze oraz te, gdzie poziom życia jest niższy, a po zmroku ulice stają się niebezpieczne. Warszawa jest tego bardzo dobrym przykładem.
Przechodząc po ulicach Ursynowa, czy też Wilanowa istnieje duża szansa na to, że spotka się na swej drodzy milionera. Zgoła odmiennie sytuacja ma się na Pradze, czy też na Woli, gdzie średnie dochody i poziom bezpieczeństwa są dużo niższe.
Czy różnice dochodowe w Warszawie są duże?
Nie trzeba być specjalista od ekonomii, aby dostrzec, że w stolicy różnice w zarobkach są duże. Z jednej strony po ulicach przemieszczają się najnowocześniejsze samochody. W stolicy siedzibę mają też największe firmy i mieszkaw niej ogromna liczba znanych i bogatych ludzi, takich jak piosenkarze oraz aktorzy. Z drugiej strony w Warszawie można się natknąć na ludzi, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Ba, wedle statystyk na ulicach polskiej Warszawy przebywa kilka tysięcy ludzi bezrobotnych.
Z pewnością Warszawa to miasto jak na polskie warunki idealne do gromadzenia bogactwa. Z drugiej strony wymaga to ogromnego wysiłku i pewnej dozy szczęścia. Wielu przyjezdnych podkreśla, że samo wynajęcie małego mieszkania w kiepskim standardzie pochłania naprawdę dużą część ich zarobków. Co gorsza, bardzo wysoko kształtują się także ceny mieszkań, przez co wielu ludzi nie ma na taką transakcję ani odpowiednich oszczędności, ani wystarczającej zdolności kredytowej.
Taki obraz nie jest niestety zbyt optymistyczny. W Warszawie można natknąć się na wyraźny podział ludzi biednych i bogatych, co ma charakter stygmatyzujący i zwiększa społeczne napięcia.